معرفی رشته مهندسی الکترونیک

معرفی رشته مهندسی الکترونیک

رشته مهندسی الکترونیک (مهندسی برق الکترونیک)، زیربنای تمامی گرایش های رشته برقی می باشد. به طور کلی، در رشته مهندسی الکترونیک، به تشریح انواع مدارهای الکترونیکی نظیر: کامپیوتر، موبایل، لپ تاپ و موارد این چنینی، پرداخته می شود. علاوه بر موارد گفته شده، فرد می تواند بر روی اصول طراحی مدارهای الکترونیکی کاملا مسلط شود.

البته شایان ذکر است، با توجه به بیشتر شدن گرایش های الکترونیک، نظیر: مخابرات و الکترونیک دریایی، هواپیمایی، مدار مجتمع، الکترونیک دیجیتال و امثال این ها، اهمیت این رشته دوچندان می شود. در ادامه به بررسی تخصصی این رشته پرداخته می شود.

ضرورت و نیاز کشور به رشته الکترونیک!

مشخص است که تقریبا تمامی خدمات ارائه شده در جامعه، بر پایه و اساس تولیدات و طراحی مهندسین الکترونیک می باشد. علاوه بر نیاز جامعه، شاخه های جدیدی نظیر مهندسی مکاترونیک، الکترونیک نوری به وجود آمده اند که ضرورت استفاده از متخصصین الکترونیک را دوچندان می کند.

آینده شغلی رشته الکترونیک به چه صورتی می باشد؟

یکی از مهمترین مواردی که قبل از ورود به بازار کار می بایست به آن توجه نمود، یادگیری عمیق دروس در زمان تحصیل می باشد. اما چرا؟ در حال حاضر صنایع بزرگ و کوچک بسیار زیادی در کشور شکل گرفته است که باعث شده تا فرصت های شغلی متعددی برای مهندسین الکترونیک فراهم شود.

یکی از دلایل مهمی که باعث می شود تا بعضی از این مهندسین پس از فارغ التحصیلی، نتوانند کار پیدا کنند، یاد نگرفتن عمیق مباحث عملی و تئوری در زمان تحصیل می باشد.

زمینه های شغلی در رشته الکترونیک

عناوین شغلی رشته مهندسی الکترونیک

افراد متخصص در این رشته، در زمینه ها مختلفی فعالیت می کنند. از جمله این موارد، عبارت است از:

  • نصب و تعمیرات انواع دستگاه های مخابراتی چه صوتی و چه تصویری.
  • طراحی و نصب انواع سیستم های امنیتی اعم از دوربین دزدگیر.
  • انجام انواع کارهای تحقیقاتی در حوزه الکترونیک.
  • کارآفرینی.
  • نصب انواع ماشین آلات صنعتی الکترونیکی.
  • و موارد این چنینی.

فرصت های استخدامی در رشته مهندسی الکترونیک

در پیش تر، به بیان نیاز کشور به مهندسین الکترونیک و همچنین تعدادی از زمینه های شغلی پرداخته شد. موردی که باید به آن توجه کرد، این است که، این دسته از افراد، با توجه به گرایش تحصیلی خود در مقاطع بالاتر (ارشد: سیستم های الکترونیک دیجیتال، طراحی مدارهای مجتمع خطی، افزارهای میکرو و نانوالکترونیک)، می توانند علاوه بر موارد گفته شده، در انواع کارخانه های خودروسازی، آهن و فولاد، سیمان و غیره، همچنین نیروگاه ها، صنایع نظامی، مخابرات و ارتباطات در بخش خصوصی و دولتی، مشغول فعالیت شوند.

گرایش های رشته الکترونیک

گرایش های رشته مهندسی الکترونیک چیست؟

به طور کلی، در رشته مهندسی الکترونیک، چهار گروه اصلی: قدرت، مخابرات، الکترونیک و کنترل وجود دارد. هر کدام از این موارد گرایش های مختص به خود را دارند. به عنوان نمونه:

مهندسی برق – الکترونیک، برق – قدرت، مخابرات که خود شامل: گرایش میدان، سیستم، موج، مایکرونوری می شود، مهندسی پزشکی گرایش بیوالکتریک، مهندسی هسته ای در 2 گرایش: مهندسی راکتور و مهندسی پرتو.

جمع بندی

با توجه به موارد گفته شده در ارتباط با رشته مهندسی الکترونیک، در می یابیم که، با توجه به پیشرفته تر شدن صنعت، نیاز به مهندسین الکترونیک در حال افزایش است. اما تنها افرادی می توانند در این حوزه موفق شوند که بر روی مهارت های تخصصی خود کار کرده اند و بر روی مفاهیم اصلی تسلط دارند.

۱۴۰۰-۱۰-۰۷

0 پاسخ به "معرفی رشته مهندسی الکترونیک"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق مادی و معنوی برای هنرستان فنی حرفه ای هشتم شهریور محفوظ است.