معرفی نرم افزارهای مهندسی الکترونیک

معرفی نرم افزارهای مهندسی الکترونیک

نرم افزارهای مهندسی الکترونیک و برق تقریبا مشابه هم می باشند. اما در اینجا سعی شده است تا نرم افزارهایی بیشتر مثال زده شود که کاربرد بیشتری در حوزه الکترونیک دارند. اما قبل از بررسی کردن این برنامه ها، باید به این سوال پاسخ داده شود که چرا نیاز به یادگیری این دسته از نرم افزارها می باشد؟

بدیهی است که پیشرفت چشمگیر تکنولوژی، مهندسین و تکنسین ها را مجاب کرده است تا با این دسته از نرم افزارها آشنا باشند. همچنین در حال حاضر انجام هرگونه کار مربوط به مهندسی برق یا الکترونیک، از طریق این برنامه ها است. در ادامه به بررسی این موارد پرداخته می شود.

بررسی نرم افزارهای مهندسی الکترونیک

از جمله این موارد، عبارت است از:

  • نرم افزار automation studio p6 sr9

یکی از نرم افزارهای مهندسی الکترونیک در جهت طراحی انواع مدار، automation studio p6 sr9 می باشد. این برنامه به کاربر این امکان را می دهد تا یک مدار را طراحی، شبیه سازی و در مرحله آخر مستند سازی کند. در زمینه های بسیار متفاوتی از automation studio استفاده می شود. به عنوان نمونه:

  • کنترل با plc.
  • سیستم های کنترل اتوماتیک و الکتریکی.
  • سیستم های هیدرولیک و نیوماتیک صنعتی.

orcad pspice

  • نرم افزارهای orcad pspice

از دیگر نرم افزارهای مهندسی الکترونیک، برنامه های شبیه سازی مدارات الکترونیکی، orcad pspice می باشد که در آن می توان به راحتی noise  اضافه نمود که باعث بهبود عملکرد مدار می شود. از دیگر قابلیت های آن، وجود داشتن مدهای مختلفی از شبیه سازی است که براساس نیاز می توان آن را انتخاب کرد.

  • Agilent genesys

یکی از قدرتمندترین برنامه ها برای پیاده سازی سیستم های رادیویی و مایکروویو، agilent genesis می باشد. به دلیل اینکه جنس این نرم افزار از جنس مخابرات است، لذا امکانات مداری بسیار متعددی را در اختیار کاربر قرار می دهد. امکان طراحی چند مداری از ویژگی های بارزی است که agilent در اختیار کاربر قرار می دهد.

یکی از مهمترین ویژگی های این نرم افزار، داشتن قابلیت تحلیل کردن انواع مدارهای الکترونیکی قدرت است.

  • نرم افزار simatic step 7

از دیگر نرم افزارهای مهندسی الکترونیک، برنامه simatic step 7 است که اگر به دنبال یادگیری plc های شرکت زیمنس (siemens) هستید، گزینه بسیار مناسبی می باشد. زبان های برنامه نویسی بسیار مختلفی در آن استفاده شده است. از جمله این موارد، عبارت است از: زبان ladder، stl یا همان statement list که شباهت زیادی به زبان اسمبلی دارد و موارد دیگر.

Dlgsilent

  • DIgsilent

این برنامه بیشتر برای تجزیه و تحلیل سیستم های الکتریکی صنعتی و برق منطقه ای به کار می رود که در واقع یک ابزار مهندسی کامپیوتری می باشد.

حمع بندی

با توجه به موارد گفته شده در ارتباط با نرم افزارهای مهندسی الکترونیک، یادگیری همه آن ها اصلا پیشنهاد نمی شود. چرا که هر فرد باید در یک زمینه متخصص باشد تا بتواند در آن رشد کند.

۱۴۰۰-۱۰-۰۸

0 پاسخ به "معرفی نرم افزارهای مهندسی الکترونیک"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق مادی و معنوی برای هنرستان فنی حرفه ای هشتم شهریور محفوظ است.