معرفی نرم افزارهای مهندسی برق

بهترین نرم افزارهای مهندسی برق

آیا استفاده کردن از نرم افزارهای مهندسی برقی ضروری است؟ به طور کلی، به دلیل گستردگی بسیار زیادی که رشته مهندسی برق دارد، این امر باعث شده است تا این رشته به 4 گرایش اصلی تقسیم بندی شود. مهندسی برق الکترونیک، مهندسی برق مخابرات، برق قدرت و مهندسی برق کنترل و ابزار دقیق.

شایان ذکر است که، یادگیری نرم افزارهای کاربردی هرکدام از این گرایش ها، امری ضروری و لازم است. همچنین، دلیل دیگری که باید از این نرم افزارها استفاده کرد، این است که قیمت تجهیزات برقی روز به روز در حال افزایش است.

در ادامه به بررسی مهمترین نرم افزارهای مهندسی برق پرداخته می شود.

بررسی بهترین نرم افزارهای مهندسی برق

از جمله نرم افزارهای بسیار پرکاربرد در این رشته، عبارت است از:

  • نرم افزار Altium designer

Altium designer برنامه بسیار پرکاربردی در زمینه طراحی و دیزاین انواع مدارهای الکترونیکی، صفحات شماتیک مدار و بردهای چاپی می باشد. همچنین شایان ذکر است که در رشته مهندسی الکترونیک نیز از این نرم افزار به شدت استفاده می شود.

یکی از مهمترین ویژگی های این نرم افزار که آن را از بقیه متمایز می کند، قدرت بسیار بالا در شبیه سازی آن می باشد.

  • نرم افزار codevision AVR

همانطور که از اسم آن مشخص است، نرم افزار codevision AVR برای برنامه نویسی در میکرو کنترل ها استفاده می شود. با توجه به پیشرفت های بسیار زیادی که صنعت برق و الکترونیک اتفاق افتاده است، امروزه هر کار الکترونیکی، نیازمند سیستم کنترل دیجیتال خواهد بود.

از جمله زبان های برنامه نویسی که در این نرم افزار استفاده شده است، زبان C، C++ و اسمبلی می باشد.

متلب

  • نرم افزار matlab

بدون شک متلب یکی از بهترین و معروف ترین نرم افزارهای جامع در رشته های مهندسی برق، الکترونیک، نفت و مکانیک می باشد. حال شاید از خود بپرسید که چرا از این نرم افزار باید استفاده کرد؟

بدیهی است که در رشته مهندسی برق، در هنگام طراحی، نیاز است تا محاسبات بسیار پیچیده و سنگینی انجام شود. این نرم افزار قادر است تا این محاسبات را برای ما انجام دهد. علاوه بر محاسبات سنگین، متلب می تواند این امکان را برای ما فراهم کند تا به میکرو پردازشگرها دستور دهیم.

  • نرم افزار eplan pro

شاید دیده باشید که بر روی سر در انواع مغازه ها، تابلو های برقی متصل است. طراحی و برنامه ریزی آن توسط نرم افزار eplan pro انجام می شود. البته کارایی آن تنها به تابلوها الکترونیکی ختم نمی شود و از آن حتی در طراحی پلن های 3D الکتریکی نیروگاه ها نیز استفاده می شود. این نرم افزار به قدری قدرتمند است که تنها یادگیری آن منجر به کسب درآمد می شود.

proteus design

  • نرم افزارهای proteus design

این نرم افزار بیشتر در آزمایشگاه الکترونیک استفاده می شود. به دلیل اینکه در این نرم افزار، تمامی امکاناتی که یک آزمایشگاه باید داشته باشد، جمع آوری شده است. عملکرد آن نیز کمی شبیه نرم افزار Altium design می باشد. یعنی علاوه بر امکانات آزمایشگاه، شما می توانید به طراحی انواع بردهای چاپی، PCB، تحلیل مدار و غیره بپردازید.

جمع بندی

به این نکته باید توجه شود که نرم افزارهای دیگری نیز وجود دارند که در این صنعت استفاده می شود. اما این موارد از جمله مهمترین آن ها بوده اند. اگر تجربه کار با نرم افزار دیگری را دارید، یا نرم افزار دیگری را می شناسید،  در قسمت کامنت ها با ما مطرح کنید

۱۴۰۰-۱۰-۰۸

0 پاسخ به "معرفی نرم افزارهای مهندسی برق"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق مادی و معنوی برای هنرستان فنی حرفه ای هشتم شهریور محفوظ است.