پرکاربردترین نرم افزارهای مهندسی مکانیک

در مقاله قبلی به بررسی چند مورد از نرم افزارهای مهندسی مکانیک در حوزه نقشه کشی پرداخته شد. اما علاوه بر نقشه کشی، مهندسی مکانیک با طراحی، ساخت، راه اندازی و نصب و همچنین تعمیر و نگهداری انواع ماشین ها و دستگاه ها سروکار دارد. علاوه بر درک بالا از نقشه کشی، می بایست بر روی مفاهیمی نظیر: ترمودینامیک، تحلیل های دینامیکی و سینماتیکی، سازه ها و مواد، تسلط داشت.

در این مقاله به بررسی پرکاربردترین نرم افزارهای مهندسی مکانیک در حوزه تحلیل انواع داده ها پرداخته می شود. ناگفته نماند، تعدادی از این ها رابطه و تعامل مستقیم با نرم افزارهای نقشه کشی صنعتی دارند.

نرم افزارهای مهندسی مکانیک POWERMILL

معرفی کاربردی ترین نرم افزارهای مهندسی مکانیک

از حمله این موارد، عبارت است از:

  • نرم افزار powermill

پاورمیل از جمله نرم افزارهای پرکاربرد و قدرتمند ساخت توسط رایانه می باشد. یکی از برجسته ترین کاربردهای آن، استفاده در دستگاه های CNC می باشد. نرم افزار catia نیز تعامل مستقیم با دستگاه های CNC دارد. به گونه ای که می تواند در کتیا، نقشه طراحی شده را به فرمت G-code تبدیل کرد و از آن در دستگاه های CNC استفاده نمود.

دلیلی که باعث شده است تا پاورمیل به برجسته ترین نرم افزار کار با دستگاه های CNC تبدیل شود، این است که، استراتژی های بسیار متفاوتی در حوزه ماشین کاری، High Speed Machining و پوشش دهی گسترده ای از انواع دستگاه های سی ان سی را در خود دارد. تمامی این موارد باعث کاهش هزینه و افزایش راندمان خروجی می شود.

نرم افزار (Elements/Direct Modeling) CERO

  • نرم افزار (Elements/Direct Modeling) CERO

همانند پاورمیل، از دیگر نرم افزارهای مهندسی مکانیک در ساخت به کمک رایانه، CERO می باشد. از این برنامه بیشتر در صنعت خودرو سازی استفاده می شود و شرکت های بزرگی نظیر: آئودی، بوئینگ، فولکس واگن و غیره از آن استفاده می کنند.

حتما تا حالا واژه مشتق را شنیده اید و هر دانش آموزی حداقل یک بار از خودش پرسیده است که “آخه این مشتق توی دنیای واقعی چه کاربردی داره؟!”.

برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که، نرم افزار کامسول مولتی فیزیک، یکی از پرکاربردترین برنامه های تحلیل و شبیه سازی معادلات دیفرانسیل در سیستم های غیر خطی می باشد. ناگفته نماند این معادلات در فضاهای 2D و 3D به کمک مشتق جزئی  و همچنین روش های اجزا محدود (جز یکی از دروس دانشگاهی رشته مکانیک) محاسبه می شوند.

البته به دلیل انعطاف پذیری بالایی که دارد، علاوه بر اینکه یکی از نرم افزارهای مهندسی مکانیک به حساب می آید، در رشته های برق، نجوم، مواد و غیره نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

نرم افزار COMSOL Multiphysics

بیشترین استفاده از این برنامه، در حل کردن چالش های دینامیک سیالات و گاز می باشد.

  • نرم افزارهای مهندسی مکانیک : ABAQUS

از جمله نرم افزارهای مهندسی مکانیک در تحلیل به کمک روش های اجزای محدود، آباکوس می باشد. این برنامه، می تواند پیچیده ترین شبیه سازی های غیر خطی را ساده سازی نماید. به دلیل اینکه بیشتر با انواع مواد در این نرم افزار کار می شود،، بیشتر مربوط به شاخه جامدات مکانیک می شود.

در مقابل نرم افزار ANSYS FLUENT مربوط به شاخه سیالات بوده است. چرا که در آن انواع جریانات سیال مدل سازی می شود.

نرم افزارهای مهندسی مکانیک : ABAQUS

جمع بندی

با توجه به مثال های زده شده در ارتباط با انواع نرم افزارهای مهندسی مکانیک در حوزه تحلیل و مدل سازی، یادگیری تمام این ها به هیچ وجه توصیه نمی شود. بلکه، باید با توجه به اینکه در کدام شاخه از رشته مکانیک (جامدات، سیالات، ساخت و تولید، خودرو) فعالیت می کنید، نرم افزار مناسب همان شاخه را یاد بگیرید.

اگر نرم افزارهای دیگری را می شناسید، با ما در قسمت کامنت های مطرح کنید.

۱۴۰۰-۱۰-۱۴

0 پاسخ به "پرکاربردترین نرم افزارهای مهندسی مکانیک"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق مادی و معنوی برای هنرستان فنی حرفه ای هشتم شهریور محفوظ است.