کسب درآمد از رشته مهندسی مکانیک

مهندسی مکانیک همواره یکی از بهترین و پر تقاضا ترین رشته های مهندسی به شمار می رود که سالانه در حال افزایش است. یکی از مهمترین مواردی که باید به آن توجه شود، این است که آیا قصد کار در داخل ایران را دارید؟ و یا می خواهید در خارج از کشور ادامه تحصیل بدهید؟

قبل از هر چیزی پاسخ دادن به این سوالات ضروری می باشد. چرا که آینده شغلی شما بستگی به همین سوالات دارد. در ادامه مقاله به بررسی شرایط و فرصت های داخل و خارج از ایران پرداخته می شود.

کسب درامد از مهندسی مکانیک

بهترین راه های کسب درآمد از رشته مهندسی مکانیک چیست؟

از جمله این راه ها، عبارت است از:

  • استفاده از شبکه های اجتماعی

در حال حاضر و با وضع فعلی موجود، استفاده از شبکه های اجتماعی مخصوصا اینستاگرام، یکی از بهترین راه ها می باشد. اما باید به این نکته توجه داشته باشید که کسب درآمد از آن، کار آسانی نیز نمی باشد. به طور کلی، انواع شبکه های اجتماعی می توانند بستر رایگانی را برای کسب درآمد افراد فراهم کنند. اما چگونه می توان به بهترین شکل از آن استفاده کرد؟

  • نیاز جامعه به تخصص گرایی

باید به این مورد توجه داشته باشید که، تخصص گرایی نسبت به کلی گرایی ارجحیت بسیار بالاتری دارد. یعنی اینکه، اگر فردی به عنوان مثال در رشته مکانیک، برق، عمران و غیره، در حال تحصیل و یا کار است، تنها در یک شاخه خاص فعالیت داشته باشد نه همه شاخه ها.

هر چه قدر تمرکز بیشتر بر روی یک موضوع داشته باشید، طبیعتا تخصص بیشتری در آن پیدا خواهید کرد. این مقوله باعث برتر بودن شما نسب به بقیه رقبا می باشد. شما می توانید از شبکه های اجتماعی برای توسعه تخصص خود استفاده کنید.

به عنوان مثال یکی از ساده ترین راه ها که جامعه به آن نیاز بسیار بالایی دارد، آموزش نرم افزارهای تخصصی رشته های مختلف می باشد. مثلا در رشته مکانیک نرم افزارهایی نظیر: catia، ansys، autocad، solidworks و یکی از مهمترین آن ها matlab است.

تخصص گرایی و استخدام در شرکت ها

  • استخدام در شرکت ها

مهمترین موردی که در مقوله استخدام باید به آن توجه شود، نیاز است. باید ابتدا بدانید که شرکت های مختلف چه نیازها و یا چه انتظاراتی از یک مهندس مکانیک، برقی و یا غیره دارند. اما چگونه این انتظارت را شناسایی کنیم؟

راه های بسیار مختلفی در این زمینه وجود دارد. به عنوان نمونه یکی از راحت ترین آنها، پرس و چو از افراد شاغل در این زمینه های می باشد. همچنین یکی از پرتاثیرترین راه های، بررسی سایت های کاریابی و آگهی های استخدام می باشد. با استفاده از این روش می توانید به صورت دقیق بدانید که انتظارات و اهداف از استخدام یک فرد چه چیزی می باشد.

کافیست در اینترنت سرچ کنید: آگهی های استخدام رشته (مهندسی برقی، عمران، کامپیوتر و غیره). همچنین می توانید به دنبال سایت های معروف کاریابی باشید. از جمله این سایت ها، عبارت است از: سایت جاب اینجا (jobinja)، سایت کوئرا (quera)، ایران تلنت (irantalent). لیست تمامی این موارد را هم می توانید با یک جست و جوی ساده از اینترنت پیدا کنید.

آیا برای استخدام مدرک تحصیلی مهم است؟

معیار اصلی برای استخدام مهارت است، اما مدرک تحصیلی می تواند یکی از مهمترین فاکتورهای تاثیرگذار در انتخاب فرد باشد. به عنوان نمونه اگر بین شما  و شخص دیگری قرار است انتخاب شود، اگر مهارت یکسان داشته باشید، فردی انتخاب می شود که مدرک تحصیلی بالاتری دارد.

طبیعی است که هر چقدر مدرک تحصیلی شما بالاتر برود، حقوق و مزایای شما نیز بیشتر می شود. این مورد را فراموش نکنید!!!! برای کسب مهارت های تخصصی و عملی، حتما نیاز به یک دوره کارآموزی دارید. این دوره می توانید در شرکتی باشد که شما استخدام شده اید و یا در مراکز دیگر که در قبال کسب هزینه، به شما مهارت لازم و مدرک پایان دوره را اعطا می کنند.

تا اینجا درباره 2 مورد از محبوب ترین راههای کسب درآمد در رشته های مهندسی پرداخته ایم. اما این شرایط در خارج از ایران چگونه است؟

آینده رشته های مهندسی در خارج از کشور!

آینده رشته های مهندسی در خارج از کشور!

سالانه افراد زیادی برای ادامه تحصیل و کسب انواع مهارت های تخصصی به خارج از کشور مهاجرت می کنند. نکته ای که باید به آن توجه شود، سیستم درآمدزایی در خارج از ایران است. این سیستم به این صورت می باشد که شما هر چه قدر پول بیشتری بدست بیارید، مالیات بیشتری را نیز باید پرداخت کنید.

برای اینکه حتی بتوان به فکر ادامه تحصیل در کشورهای خارجی بود، اولین مرحله یادگیری زبان آلمانی و یا انگلیسی می باشد. همه بر این باورند که زبان انگلیسی پرکاربردترین زبان است. اما در رشته های مهندسی، مخصوصا مکانیک، زبان آلمانی حرف اول را می زند.

به طور خلاصه، برای اینکه بتوان در بهترین شرایط و زمان اقدام به این کار کرد، باید به موارد زیر توجه کرد:

  • یادگیری زبان ابتدا آلمانی و بعد انگلیسی. چرا که تحصیل در کشورهای اروپایی به زبان همان کشور رایگان است. (بیشترشان آلمانی زبانند!).
  • اقدام به جمع آوری رزومه و تجربه. بهتر است از سال 2 دانشگاه این موارد شروع شوند که می توانند شامل یادگیری نرم افزارهای مرتبط با رشته، اقدام به انتشار مقاله، و موارد این چنینی.
  • نمرات دروس تخصصی بالا! نمره درس های تخصصی همان رشته اهمیت بیشتری دارند تا دیگر درس ها.
  • اقدامات مرتبط با اپلای.

کلام آخر

با توجه به موارد گفته شده، چه در داخل ایران و چه در خارج از ایران، شرایط برای کسب و کار فراهم است اما نیازمند آن است که به دنبال آن گشت. در صورتی داشتن سوال، می توانید در قسمت کامنت ها مطرح کنید.

۱۴۰۰-۰۹-۰۲

1 پاسخ به "کسب درآمد از رشته مهندسی مکانیک"

  1. سلام – مقاله خیلی عالی و مفید بود – مرسی

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق مادی و معنوی برای هنرستان فنی حرفه ای هشتم شهریور محفوظ است.