گرایش های مهندسی برق

گرایش هاش مهندسی برقگرایش های مهندسی برق شامل موارد متعددی می شود و در بعضی دانشگاه ها حتی گرایش های بیشتری نیز در دسترس می باشد. اما قبل از شرح این گرایش ها، بهتر است به این نکته توجه شود، به دلیل این که در رشته مهندسی برق به بررسی و مطالعه کاربردهای الکترونیک، الکتریسیته و همچنین الکترومغناطیس پرداخته می شود، می توان مهندسی برق را به دو شاخه عمده تقسیم کرد. این 2 دسته عبارت است از:

 • طراحی و بررسی انواع سیستم های الکترونیکی جهت جا به جایی و همینطور پردازش اطلاعات سامانه های مخابراتی، کامپیوترها، مدارها و امثال آن ها.
 • طراحی و بررسی انواع سیستم های الکترونیکی جهت تبدیل انرژی.

حال در ادامه مقاله به بررسی گرایش های مهندسی برق به صورت تخصصی پرداخته می شود.

معرفی گرایش های مهندسی برق

گرایش های مهندسی برق را می توان به 5 بخش تقسیم بندی کرد. البته ناگفته نماند که در دانشگاه ها (بعضی از آن ها)، مشخص کردن گرایش از سال دوم به بعد اتفاق می افتد. این موارد عبارت است از:

 • گرایش کنترل.
 • الکترونیک.
 • قدرت.
 • مخابرات.
 • پزشکی یا همان bioelectric.

البته همانطور که در ابتدای مقاله به آن اشاره شد، بعضی از دانشگاه های تاپ ایران، گرایش سیستم های دیجیتالی را نیز دارند که در واقع زیر مجموعه ای از الکترونیک محسوب می شود. بهتر است به این موضوع توجه شود که گرایش های مهندسی برق در کارشناسی تنها 4 مورد می باشند که عبارت است از: الکترونیک، کنترل، قدرت و مخابرات.

گرایش کنترل

بررسی گرایش های مهندسی برق

برای درک بهتر هر شاخه، نیاز است تا به صورت تخصصی هرکدام از این گرایش تشریح شوند.

 • گرایش کنترل

هدف از ایجاد این گرایش، کنترل کردن خروجی های یک سیستم با در نظر گرفتن شرایط خاص و ورودی آن است. به بیانی دیگر، هدف آن، طراحی یک سیستمی است که قادر باشد کارایی یک بخش را به صورت مطلوب حفظ کند.

اگر به این گرایش علاقه مند شدید، این دروس را باید بخوانید: مکانیک سیالات، ترمودینامیک، میکرو کامپیوترها، الکترونیک صنعتی، سیستم های کنترل دیجیتالی و غیر خطی، سیستم های کنترل پیشرفته، جبر خطی.

گرایش قدرت

 • گرایش قدرت

از دیگر گرایش های مهندسی برق، گرایش قدرت می باشد که فارغ التحصیلان این رشته بیشتر در، نیروگاه ها در جهت تولید و انتقال برق در شبکه های شهری مشغول به کار می شوند. شایان ذکر است که این نیروگاه ها می توانند هم آبی، گازی و امثال این ها باشند. همچنین در بحث انتقال و توزیع برق در شبکه های شهری، می تواند از طریق کابل های زیر زمینی با هوایی باشد.

گرایش الکترونیک

 • گرایش الکترونیک

الکترونیک به طور کلی به 2 دسته کلی میکروالکترونیک و سیستم و مدار تقسیم بندی می شود. بخش مدار و سیستم، شامل ساخت انواع تجهیزات الکترونیکی است. میکروالکترونیک نیز شامل طراحی و تولید پیچیده ترین قطعات می باشد. شایان ذکر است که تجهیزاتی که در شاخه مدار و سیستم تولید می شود، با استفاده از قطعاتی است که در بخش میکروالکترونیک طراحی و تولید می شوند.

دروس تخصصی این گرایش، عبارت است از: معماری کامپیوتر، مدارهای مخابراتی، الکترونیک صنعتی، technic pulse، فیزیک مدرن، microprocessors می باشد.

گرایش مخابرات

 • گرایش مخابرات

از دیگر گرایش های مهندسی برق، مخابرات می باشد که خود شاخه های متعددی دارد. به عنوان نمونه، یکی از این زیر شاخه ها، گرایش سیستم می باشد که فارغ التحصیلان در این رشته در طراحی سیستم هایی که به جهت ارتباط اطلاعاتی مورد استفاده قرار می گیرند مشغول می شوند. شبکه های بانکی، رادارهای جنگی از جمله این موارد می باشد..

گرایش های دیگری نیز وجود دارند نظیر میدان و مخابرات امن. که در اولی در طراحی آنتن ها و به طور کلی طراحی اجزای فرستنده و گیرنده کاربرد دارد. دومی نیز در امنیت شبکه ها استفاده می شود.

۱۴۰۰-۱۰-۲۲

0 پاسخ به "گرایش های مهندسی برق"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق مادی و معنوی برای هنرستان فنی حرفه ای هشتم شهریور محفوظ است.